Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Grudzień 12, 2017, 05:13:14 pm

Autor Wątek: Pomysł na kapslownice pneumatyczną (prosty projekt totalnego laika)  (Przeczytany 812 razy)

prokurator

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja 0
Pomysł na kapslownice pneumatyczną (prosty projekt totalnego laika)
« dnia: Kwiecień 13, 2017, 03:47:23 pm »
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jestem tu nowy i totalnie zielony. Aczkolwiek nie zrazajmy się tym totalnym stanem niewiedzy. Mam zupełnie inną profesje.

Chciałbym zbudować prosty układ pneumatyczny składający się z silownia pneumatycznego kompresora i jakiegoś sterowania?

Mam upatrzony silownik 32x200 który przy ciśnieniu 8 bar daje nacisk rzędu 640 N.

Inspirując się przykladem: https://youtu.be/PPULQ541fCU

Teraz proszę o sprzedanie wiedzy tajemnej.

1) jak policzyć optymalne ciśnienie potrzebne do zmniejszenia nacisku do np. 200 N. Czuje ze tu będzie coś z prawem pascala. I druga sprawa jak obniżyć cisnienie? Czy są jakieś liniowe lub nieliniowe sposoby regulacji ciśnienia, za źródłem czynnika? 

2) sterowanie: no tutaj to jest już czarna magia. Słyszałem o zaworze 5/2.

3) zakładam ze wlasnie taki zawór jest zastosowany i ten pstryczek to właśnie to.

Gdyby ktoś mógł i chciał mi to narysować?

D-molka

• Administrator
  • Nowicjusz
  • Reputacja 3
Odp: Pomysł na kapslownice pneumatyczną (prosty projekt totalnego laika)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2017, 09:24:10 am »
To najprostszy układ, ale po kolei:

1) Ciśnienie i siłę możesz policzyć wg wzoru: siła = powierzchnia tłoka * ciśnienie, albo skorzystać z kalkulatora np. tu: http://www.pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne/c-h-profilowe-iso15552.html . Pamiętaj jednak, że to siła teoretyczna - rzeczywista będzie mniejsza nawet o 20%. Przy siłowniku 32 będziesz miał 200N rzeczywistej siły przy ok. 3 barach. Zastanów się czy 200N (ok 20kg) nacisku Ci wystarczy? Na filmiku użyty siłownik jest zdecydowanie większy (50 lub nawet 63).
Do regulacji ciśnienia będzie Ci potrzebny reduktor. Na twoim miejscu dołożyłbym też przed reduktorem filtr albo od razu zamiast obu małą stację przygotowania powietrza, żeby ta cała misterna konstrukcja trochę posłużyła ;) Wstawiasz je między sprężarkę a zawór.

2) Zawór sterowany przyciskiem 5/2. Do portu 1 podłączasz powietrze, porty 2 i 4 do siłownika, w porty 3 i 5 wkręcasz tłumiki (odpowietrzenie). Gotowe.

3)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2017, 09:29:36 am wysłana przez D-molka »

prokurator

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2017, 05:57:19 pm »
Na początku chciałbym wyrazić głębokie uznanie dla Pana, i Pana wiedzy. Wręcz brawurowe żonglowanie doświadczeniem z tej dziedziny sprawiły że wszystko stało się dużo prostsze. Widać, że jest Pan oblatany w temacie. Jeszcze raz wielkie ukłony w Pana stronę. O ile nie zapomnę, (ale może Pan będzie pamiętał, jak to opanuję do jesieni, wysyłam Panu, kilka butelek zakapslowanego cydru).

Wybór siłownika faktycznie może i za lichy, wezmę większy :) - problemem jest to, że siłownik 32mm miał tłok z gwintem M10. A tak się akurat składa, ze głowica kapslownicy jest również potraktowana takim gwintem. W siłownikach 50x200 zakończenie tłoczyska to gwint zewnętrzny M16x1,5 ale może faktycznie lepiej skombinować jakąś redukcję niż "wygiąć" podczas pracy siłownik.

Założenie 200N to taki hm.... tylko teoretyczne pytanie. Myślę że trzeba to doświadczalnie potraktować, do momentu w którym nie zamknie prawidłowo. Choć mam kapslownicę młotkową (uderza się młoteczkiem) delikatnie bez większych napięć. Więc 20 kg wydaje się być możliwe przesadą.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ten zawór ręczny z "guzikiem" 5/2- można prosić o jakiś model - producenta? Żeby szajsowy nie był :p

Czy filtr i reduktor ciśnienia to takie cudo? jak w załączniku?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2017, 06:01:20 pm wysłana przez prokurator »

D-molka

• Administrator
  • Nowicjusz
  • Reputacja 3
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 18, 2017, 12:18:33 pm »
Zacznę tym razem od końca ;)
Tak, to cudo to filtroreduktor i coś takiego w zupełności Ci wystarczy.

Jeśli chodzi o zawory to na rynku jest ich mnóstwo. Jedyne czego musisz szukać to zaworu mechanicznego 5/2 monostabilnego. Rodzaj sterowania (czy to będzie przycisk - jak na filmiku - czy dźwignia, czy pedał) nie ma większego znaczenia, wybierz wedle uznania. Możesz posiłkować się tym http://zawory.info.pl/

Wiadomo, że ciśnienie (i jednocześnie siłę) dobierzesz raczej doświadczalnie. Siłownik 32 pozwoli Ci na operowanie siłą rzędu 10 - 65 kg. Jeśli Ci to wystarczy to nie ma tematu. Jeśli uznasz, że potrzebujesz większy to skontaktuj się z producentem - bez problemu i jakichś dopłat powinni Ci zrobić większy siłownik z gwintem takim jak 32.

Dziękuję i ciesze się, że mogłem pomóc. Cydru z przyjemnością skosztuję ;)

prokurator

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2017, 05:28:23 pm »
Ah... nie mam słów. Imponujące jest Pańskie doświadczenie

Pozwolę sobie jeszcze z niego skorzystać. Jaką średnicę króćców złączek itp. dupereli powinienem wybrać. Jeśli to ułatwi sprawę, będę (zamierzam) korzystać z kompresora Black&Decker CP5050N (50 litrowy kompresor olejowy)

---
Już wiem, że 1/4"
Skompletowałem coś takiego:

Filtr odwadniacz reduktor regulator 1/4"

1
39,00 zł

Przewód wąż pneumatyczny poliuretanowy PU 8/5 mm
3
3x 2,60 zł

Siłownik Pneumatyczny Napęd 50x200 ISO 15552/6431
1
114,45 zł

Zawór ręczny manualny 5/2 MV522PP 1/4" cala

1
41,00 zł

Złączka wtykowa prosta wąż 8mm gwint 1/4 cala

7
13,30 zł
za sztukę 1,90 zł

Czy potrzebuję czegoś jeszcze?

Czy w odpowietrzenia 1/8" muszę coś wkręcać?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2017, 07:16:30 pm wysłana przez prokurator »

D-molka

• Administrator
  • Nowicjusz
  • Reputacja 3
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2017, 08:37:10 am »
Wypadałoby wkręcić tłumiki ;)

2x 1,90 zł

prokurator

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2017, 11:03:12 am »
Już chyba wymęczyliśmy ten temat.
Jesteśmy na ostatnich pytaniach. Czy rurka 5/8 mm nie jest za licha? Może lepiej coś grubszego?

D-molka

• Administrator
  • Nowicjusz
  • Reputacja 3
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2017, 12:10:18 pm »
Spokojnie może być 5/8. W przypadku siłowników nie ma specjalnych wymagań co do średnicy przewodu.

Pochwal się efektami kiedy już zbudujesz tą piekielną machinę ;)

Pozdrawiam.

prokurator

• Nowicjusz
  • *
  • Reputacja 0
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2017, 07:40:19 pm »
Dzień dobry!

Co prawda, nie mam jeszcze kompresora, ale sprawdzałem (nie mogłem się powstrzymać) płucami.

TO DZIAŁA! Dlatego Panu D-molka bardzo dziękuję za pomoc.
W załączeniu fotki, mojej turbo mega wypasionej, własnoręcznie zrobionej, pełnej wdzięku, wymarzonej kapslownicy. Całość stali poza podstawą była z odzysku. Ceownik dostałem na złomie za 1 zł.

Nie opanowałem działania filtro-reduktora. Kiedy dmucham płucami w tego dziada, leci mi powietrze przez dół (odwadniacz?) Jak się pociągnie za 'cycka' w dół przestaje uciekać? Może mi ktoś coś dopowie co mam z tym fantem zrobić?

Całość jeszcze nie kapsluje, (nie ma głowicy). Przyjdzie do mnie dopiero po majówce. Razem z kompresorem :)

D-molka

• Administrator
  • Nowicjusz
  • Reputacja 3
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2017, 12:11:57 pm »
Jak podłączysz ten filtro-reduktor i dostanie on ciśnienie to ogarniesz ;) Czekamy więc na głowicę, pierwszą zakapslowaną butelkę no i na cydr ;)
Pozdrawiam.